Recky medzi cecky

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vegánska apokalypsa (doslova)Vegánska apokalypsa divadla Prvý plán je inšpirovaná protestnou hladovkou Martina Ignačáka v pražskej väznici Pankrác, ktorou chcel obvinený anarchista poukázať na obmedzovanie slobody, po tom, čo mu bola odopretá vegánska strava. V hre je to Igor Martiňák (Martin Kollár), obyčajný mladý muž, ktorý sa stal obeťou polície a bol obvinený z plánovania teroristického útoku. Vo väzení mu odmietajú servírovať vegánsku stravu a ,,už to jedé".

Päť hercov. Štyria striedajú postavy, iba hlavný hrdina ostáva bez zmeny kabátu. Vo väzenskej cele si z pašték stavia svoju pyramídu. Toto je azda najzaujímavejší scénický prvok, ktorý sa nám na javisku naskytá. Scénu inak zdobí akýsi stôl, pár stoličiek, pred javiskom natiahnutý priesvitný tyl, na ktorý sa premieta a sem-tam jahodová tapeta v domácom štúdiu postavy RawSašky. V tmavom priestore 10x10 na prvý pohľad nemá čo zaujať. A vlastne ani na ten druhý. Dokonca aj videoprojekcia, s ktorou by sa v tomto kontexte dalo pekne pohrať, je len samoúčelná. Možno keby nebola vôbec, nebol by ani druhý plán a Prvý plán by ostal pri prvom pláne.

Zviesť sa na momentálne dlhotrvajúcej vlne vegánskeho raw životného štýlu je dobrý marketingový ťah. Názov aj téma vypredáva. Škoda však, že dotiahnutý je len ten marketing. Scenár napísali Dáša Krištofovičová, režisérka aj navrhovateľka scény do predstavenia, a Michal Belej, niekdajší wannabe spisovateľ. Tešiť sa na kvalitnú tuzemskú docudramu sa bohužiaľ nemôžme. Udalosť z pražského väzenia je ako predloha naozaj bazálna a pritom má obrovský potenciál na údernú výpoveď.

Avšak to by si hlavný prznitelia inscenácie, teda pardón, tvorcovia inscenácie nemohli nastaviť ako gro "450" leitmotívov. Zinscenovať udalosti podľa faktov by bolo možno najjednoduchšie riešenie, ale nemyslím si, že aj to najhoršie. Určite by to pomohlo aj samotným hercom k lepšiemu uchopeniu postáv a aj režisérke k lepšiemu uchopeniu témy. Takto sa stalo, že predstavenie je guláš plný spoločenských téz. No, ale neosolený, bez chuti.

Recept na Apokalyptický vegánsky guláš

Potrebujeme:
1x skutočný príbeh
1x téma skorumpovanosti policajných orgánov
1x téma zneužívania právomocí
1x téma mediálnej lobotómie a dosahu sociálnych sietí
0,5x téma ženských práv
1x Gándhí
2x video projektor
1x projekčné plátno pred javisko
5x bezdôvodne štylizované postavy

Postup:
Všetko vylejeme do misky a precedíme cez seriálový strih. Zmes následne jemne postrašíme aj seriálovým herectvom. Na strednom ohni chvíľu pozeráme na nedokončené situácie a načaté témy. No videoprojekcia nám pripomenie, že treba pokračovať. Precedenú a postrašenú zmes vložíme do tlakového hrnca, podlejeme destilovanou filtrovanou vodou, dáme poklop a na najmenšom ohni varíme cca hodinu štyridsať. Poklop uprostred varenia zdvihneme, varenému gulášu pohrozíme mrkvou a premiešame. Vodu necháme vykypieť, poriadne si zahrešíme, aby guláš trochu podrástol a pustíme živú elektro hudbu od Stroona. Po odznení posledného ,,No do pi_i!", dáme tlakový hrniec preč od ohňa a necháme vychladnúť. Keď sa znížia tlaky, guláš dáme do koša a nikdy ho nikomu neodporučíme. Dobrú chuť!Inscenačný tím:
Réžia: Dáša Krištofovičová
Dramaturgia: Ján Tomandl, Michal Belej
Scéna: Dáša Krištofovičová
Kostýmy: Laura Štorcelová, Martina Širáňová
Hudba: Stroon
Obsadenie: Martin Kollár, Elena Kolek Spaskov, Kristína Mackovčáková, Andrej Šoltés, Peter Tilajčík
Fotografie: facebook Prvý plán
Premiéra: 18. 12. 2017, divadlo Ticho a spol.


Hodnotenie redakcie: 2/10

DIVADLO | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014